Czytaj i działaj! - WARSZTATY, KONKURS, GAME JAM

Tabele
Zapraszamy dzieci, młodzież (16+) oraz dorosłych do udziału w projekcie "Czytaj i działaj!" realizowanym w ramach programu "Partnerstwo dla książki" we współpracy z Festiwalem Dekonstrukcji Słowa "Czytaj!" . W programie przede wszystkim fantastyczne warsztaty z prawdziwymi autorytetami w swoich dziedzinach: tworzenie artystycznych książek kucharskich z Anną Wójcik, warsztaty typograficzne z Cezarym Łopacińskim, prozatorskie z Anną Cieplak, ilustratorskie z Olą Cieślak, reporterskie z Magdaleną Kicińską, aktorskie z Marcinem Ciężkim, tekściarskie z Paprodziadem oraz nieco nietypowe rzeźbiarstwo i tworzenie interaktywnej instalacji artystycznej z Szymonem Motylem. Oprócz tego w ramach projektu wziąć można udział w maratonie tworzenia gier (nie tylko komputerowych) oraz konkursie na projekt i wykonanie ksiażki dotykowej dla dzieci niewidomych i słabowidzących.
WSTĘP WOLNY. Ograniczona ilość miejsc.
Zapisy przez formularze na stronie www.festiwalczytaj.pl
Warsztaty dla dzieci:
19 listopada - 10:00
Warsztaty teatralne z Adamem Hutyrą
Aktor częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza wprowadzi najmłodszych adeptów sztuki aktorskiej w tajniki tego zawodu. Ćwiczenia z dykcji oraz ruchu scenicznego. Lekcja opowiadania baśni językiem teatru zakończy się prezentacją powarsztatową.
Filia nr 2, ul. Orlik-Rückemanna 35/37 (BRAK MIEJSC)
27 listopada – 16:00
CZYTANKI - SKŁADANKI - warsztaty dla dzieci i rodziców podczas których uczestnicy tworzyć będą ilustracje i kolaże do wybranych fragmentów tekstów z książek dla dzieci. Praktycznie ćwiczenia z wyobraźni i zabawa w przeplatanie słów z rysunkami. Dodatkowo uczestników czekają kalambury polegające na dopasowywaniu autorów do wybranych tekstów.
Filia nr 14, ul. Norwida 17/21 - ZAPISY TUTAJ lub tel. (34) 364 34 12
28 listopada – 10:00
Bajki-rozrabiajki to warsztaty które mają pokazać najmłodszym, że literatura to wielki plac zabaw. Za każdym rogiem kryją się niespodzianki, ukryte skarby i niezwykłe przygody. Trzeba jedynie być uważnym i otwartym na zabawę. Będzie to zaproszenie do królestwa literatury, plastyki, muzyki, teatru i niczym nieograniczonej wyobraźni.
Filia nr 5, ul. Krasińskiego 4 (BRAK MIEJSC)
Warsztaty dla młodzieży (16+) i dorosłych:
17 listopada – godz. 11:00
Czy Napoleon lubił ziemniaki? - warsztaty tworzenia książki kucharskiej
Podczas warsztatów z Anną Wójcik uczestnicy stworzą artystyczną książkę kucharską. Zastanowią się, czy Napoleon Bonaparte lubił ziemniaki, narysują rozmaryn, wykreują własne litery. Zobrazują, ile gram mąki, cukru, proszku do pieczenia, mieści się w łyżce i szklance, za co zawsze w trakcie gotowania będą sobie wdzięczni. Będą łączyć plastyczne środki wyrazu, tak jak łączymy smaki w trakcie przyrządzania posiłków.
Filia nr 1, Al. Niepodległości 11
ZAPISY TUTAJ
18 listopada – godz. 12:00
Font nie czcionka? Nie! Krój pisma!
Warsztaty z projektowania krojów pisma dla początkujących z Cezarym Łopacińskim. Uczestnicy poznają proces i metody projektowania krojów pisma, podstawy ich digitalizacji oraz dowiedzą się na czym polega dystrybucja fontów (sposób na ekstra kieszonkowe). Zaprojektują także własne litery i cyfry.
Filia nr 1, Al. Niepodległości 11
ZAPISY TUTAJ
19 listopada – godz. 17:00
Jakimi literami powiesz komuś coś miłego? /od gestu do formy
Warsztaty ilustratorskie z Olą Cieślak, graficzką, projektantką, ilustratorką. Zadaniem uczestników będzie prawienie sobie wzajemnie komplementów w wymyślonych językach. Będą pracować nad książką do zrobienia. Sprawdzą, na ile jest możliwy powrót do komunikacji bez słów za pomocą gestów, oraz rysunkowych plam i kresek, w oparciu o emocje i intuicję. Stworzą kolaże - zapis swoich warsztatowych doświadczeń i odczuć.
Filia nr 8, ul. Księżycowa 2
19 i 26 listopada – godz. 16:30
Wyraźniej – warsztaty prozatorskie
Podczas warsztatów literackich prowadzonych przez Annę Cieplak (pisarkę, animatorkę kultury, laureatkę nagród Conrada i Gombrowicza nominowaną do nagrody Nike i Paszportu Polityki), uczestnicy będą mieli możliwość udziału w dwóch spotkaniach dotyczących budowania przestrzeni w prozie. Będą pisać, odnosząc się do własnych doświadczeń przestrzeni oraz szukając nowych technik przyglądania się elementom codzienności. Pracując na kategorii "miejsca", będą rozmawiać o środkach wyrazu i sposobach budowania literackiego tła. W efekcie warsztatów uczestnicy stworzą autorskie teksty. SZCZEGÓŁY TUTAJ
Filia nr 9, ul Nowowiejskiego 15
22 listopada – 16:00
Warsztaty reporterskie z Magdaleną Kicińską
Zajęcia skierowane do osób rozpoczynających lub prowadzących twórczość literacką non-fiction poprowadzi reporterka, redaktorka działu Rzeczywistość w Piśmie Magazynie Opinii, laureatka Grand Press 2017. Istotą warsztatu jest zapoznanie uczestników z procesem wyboru tematu, środkami wyrazu i zabiegami formalnymi służącymi wydobyciu jego treści oraz praca redakcyjna nad reportażem.
Filia nr 8, ul. Księżycowa 2
24 listopada – 15:30
Warsztaty aktorskie
Warsztaty skierowane do osób, które chcą podszkolić swoje (ukryte albo już odkryte) umiejętności aktorskie. Marcin Ciężki, pochodzący z Gorzowa Wielkopolskiego aktor, reżyser, pedagog, laureat wielu nagród na festiwalach teatralnych, zaproponuje zajęcia z ruchu scenicznego, dykcji, budowania napięcia dramatycznego, wreszcie – z umiejętności tworzenia etiud teatralnych.
Biblioteka Główna (Czytelnia Czasopism), Al. Najświętszej Maryi Panny 22
25 listopada – 13:13
Pióro Pala, czyli rozmowy o pisaniu z Paprodziadem
Wraz ze współtwórcą zespołów: Łąki Łan, Dziady Kazimierskie i November Project uczestnicy warsztatów zastanowią się, jak pisać i po co pisać. Przemyślenia, anegdoty, wskazówki. Zostań jednym z Lovelasów, odkryj że wszyscy jesteśmy specjalnej troski, by na koniec poczuć się przepełnionym mocą, energią i endorfiną!
Biblioteka Główna (Czytelnia Czasopism), Al. Najświętszej Maryi Panny 22
ZAPISY TUTAJ
1 grudnia – 12:00
Człowiek z taśmy – warsztaty rzeźbiarskie
Dzięki Szymonowi Motylowi, artyście niebanalnemu, twórcy wielu zadziwiających instalacji artystycznych pojawiających się w przestrzeni miejskiej nie tylko Częstochowy, ale także Warszawy, Cieszyna czy Torunia, uczestnicy warsztatów odkryją niezwykłą technikę tworzenia rzeźb z taśmy klejącej i wspólnie stworzą interaktywną instalację artystyczną inspirowaną literaturą.
Biblioteka Główna (Czytelnia Czasopism), Al. Najświętszej Maryi Panny 22
ZAPISY TUTAJ
23 listopada - start o godz. 17:00
24 listopada - finał o godz. 18:30
tl;dr (Too Long;Don’t Read) Game Jam, czyli maraton tworzenia gier (nie tylko komputerowych) na czas. Przyjdź i przekonaj siebie i innych, że gry to nowe, interaktywne medium zdolne do przekazywania treści, historii czy idei w dowolny werbalny i niewerbalny sposób, w nie mniejszym stopniu niż literatura, teatr czy film.
Wymagania: otwarta głowa i własny sprzęt (laptop/tablet do rysowania/blok rysunkowy). Nie wymagamy żadnych umiejętności z zakresu programowania gier itp., nie musisz/musicie skończyć projektu - chodzi tylko i wyłącznie o dobrą zabawę podczas tworzenia. Dla wszystkich, którzy przetrwają do końca przewidujemy ciekawe nagrody i możliwość przedstawienia swoich dzieł przed zgromadzoną publicznością. Nie zapomnijcie więc zaprosić na rozdanie swoich znajomych, rodziców i babć!
Filia 9, ul. Nowowiejskiego 15
MANUFAKTURA KSIĄŻKI – Konkurs na projekt i wykonanie książki dotykowej dla dzieci niewidomych i słabowidzących.
Dzieci z niepełnosprawnością wzroku lubią książki tak samo, jak dzieci widzące, choć czytają je trochę inaczej, bo przede wszystkim dotykiem. Zanim jeszcze nauczą się alfabetu Braille'a poznają świat książek z ilustracjami dotykowo-fakturowymi. Są one specjalnie zaprojektowane i wykonane z materiałów o różnej teksturze, by pomóc niewidomym dzieciom rozwijać wyobraźnię, doskonalić zmysł dotyku i koordynację ruchów, a także przygotować się do kontaktu z pismem punktowym. Wykonanie książeczki dotykowej nie jest trudne, każdy może taką książkę zrobić samodzielnie kierując się kilkoma prostymi zasadami.
Konkurs ma charakter indywidualny, skierowany jest do uczniów szkół średnich, studentów oraz artystów amatorów. Wśród nagród znajdzie się m.in. tablet graficzny. Prace wraz z wydrukowaną i wypełnioną kartą zgłoszeniową (dostępną na stronie Biblioteki Publicznej) należy składać do 10 grudnia 2018 r. na portierni Biblioteki Głównej (Al. Najświętszej Maryi Panny 22) lub w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży (ul. Kościuszki 4) albo wysłać pocztą na jeden z podanych adresów. Prace konkursowe zostaną przekazane do biblioteki Ośrodka Wychowawczo-Rewalidacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej Polskiego Związku Niewidomych w Częstochowie. SZCZEGÓŁY I FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY TUTAJ
WSTĘP WOLNY.
Ograniczona ilość miejsc.
Zgłoszenia na warsztaty wyłącznie przez formularz na stronie www.festiwalczytaj.pl
Szczegółowych nformacji udziela Agnieszka Batorek, tel. 534 009 883, e-mail: wicedyrektor@biblioteka.czest.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Biblioteka Publiczna im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie:
- Biblioteka Główna, Aleja Najświętszej Maryi Panny 22, tel. +48 343606118
- Oddział dla Dzieci i Młodzieży, Al. Kościuszki nr 4, tel. +48 343606109
- Filia nr 1, Al. Niepodległości 11, tel. +48 343636444
- Filia nr 2, ul. Orlik-Rückemanna 35/37, tel. +48 343601454
- Filia nr 5, ul. Z. Krasińskiego 4, tel. +48 343671159
- Filia nr 8, ul. Księżycowa 2, tel. +48 343614327
- Filia nr 9, ul. F. Nowowiejskiego 15, tel. +48 343606114
- Filia nr 14, ul. Norwida 17/21, tel. +48 343643412